Feederbotos horgászat
Ebben a cikkben a rezgőspicces horgászat alapjait szeretném bemutatni pár sor keretében. Ebbe a botcsaládba a (multi)feeder, a (multi)picker botok tartoznak. Ezek teteje a pontyozásban, az amurozásban arat sikereket, a "gyengébb" botok pedig keszegezni, kárászozni kiválóak, de az 5 kg alatti pontyok se fognak ki rajta. Az orsót a bothoz mérten válasszuk ki, majd csévéljünk rá feederes monofil zsinórt. Ezeknek a zsinóroknak az az előnye, hogy hamar süllyednek, és kevés a nyúlásuk, így előbb észleljük a kapást és jobb a kontaktusunk a hallal. Keszeges botokra 0,16-0,18-asat, pontyos botokra akár 0,22-0,25-öset is tekerhetünk. A botot állóviznél a partvonallal párhuzamosan, vízszintes irányban helyezzük el. Folyóvíznél magasra állítsuk a bot spiccét. Így jól észlelhető lesz a kapás.
SZERELÉKEK:
Klaszikus csúszó szerelék:
- 1 db gubancgátló cső
- 1 db etetőkosár (, amit a bot dobósúlyához mérten válasszunk meg.)
- 1 db forgókapocs
- 1 db gumigyöngy
- Keszegezéshez, pontyozáshoz: monofil/fluorocarbon előkezsinór (0,12-0,20-as)
Kapitális pontyokhoz, amurokhoz: fonott előkezsinór (0,12-0,16-os)
- Horog (4-18-as)
Füzzük fel a gubancgátló csövet, majd tegyük rá az etetőkosarat. A gubancgátló cső alá rakjuk fel a gyöngyöt. Ezután kössük fel a forgót. Ebbe hurkoljuk bele a megfelelő méretű horoggal megkötött előkét. A gyors előkecsere érdekében a forgó helyett használhatunk gyorskapcsot, vagy karabínert is.
Folyóvizi "nagyfüles" szerelék:
- Tányérólom (A folyás erősségéhez mérten válasszuk meg a méretét; minimum 30 g-ost válasszunk)
- Horog (6-20-as)
A főzsinór végére kössünk egy nagy fület. Ezt úgy vágjuk ketté, hogy az egyik fele rövidebb, a másik fele pedig hoszabb legyen. A rövidebb szálra kössük fel az ólmot, a hosszabbra pedig a horogot.
Csalik: szúnyoglárva, csonti, pinki, giliszta, kenyérgyurma, pellet, minibojli, sajtkocka.
Feederezésnél a botunk spiccét mindig csak kissé feszítsük meg. Így még a visszaengedős kapásokat is jól észleljük, de elég érzékeny marad a szerelékünk az óvatos halak számára is. Etetőkosarunkba forrázott csontival dúsított etetőanyagot, vagy földesszúnyogot, vagy ragasztott csontit töltsünk. Bár az utóbbihoz léteznek speciálisan kifejlesztett kosarak is. A csalinkat dippelhetjük is a nagyobb csalogatóhatás érdekében (, de ez általában felesleges).
Készítette: M. Botond (admin_2)
Szerkesztette, kiegészítette: B. Zsolt (admin_1)
Vissza a Horgászmódszerek-hez.